تکنیک های رنگ آمیزی روی دیوار: قسمت دوم

تکنیک های رنگ آمیزی روی دیوار: قسمت دوم

در طی این مقاله دو قسمتی نگاهی خواهیم انداخت به تکنیک های رنگ آمیزی بر روی دیوار پس با ما همراه باشید.

 

چاپ به وسیله مُهر: یکی از تکنیک های چاپ بر روی دیوار، استفاده از مُهر است. مهرها به طور کلی قالب های برجسته و بافت داری هستند که در اشکال گوناگون طراحی می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

رایج ترین انواع آن، مهرهایی هستند از جنس پلاستیکی مخصوص و با توجه به نوشته، فرم و شکلی که مصرف کننده بخواهد به صورت سفارشی ساخته می شوند که همه شما با نمونه های آن به خوبی آشنایی دارید، مانند مُهرهای پزشکان، مُهرهای پشت نویسی چک، مُهر شرکت ها و ادارات، مُهر جایگزین امضاء و غیره. بستر کلیه این مُهرها کاغذ است. یعنی همه آنها پس از آغشته شدن به جوهر موجود در استامپ شکل و نوشته مورد نظر را بر روی کاغذ چاپ می کنند.

نوع تزئینی و سرگرم کننده این مُهرها نیز وجود دارند که برای بازی بچه ها تولید شده و معمولاً به جای کاربرد استامپ که برای بچه های کوچک ممکن است مضر و سمی باشد، دارای مخزن کوچکی هستند که از آن طریق رنگ به سطح مُهر انتقال می یابد. گذشته از کاربردهای فوق، از مُهر در دکوراسیون داخلی نیز استفاده می شود. پوشش دیوارها، کف، لوازم دکوراسیون چوبی یا پارچه ای ، بسترهای خوبی برای چاپ به وسیله مُهر هستند.

از آنجا که مُهرهایی که برای موارد دکوراسیونی مورد استفاده قرار می گیرند نسبت به مُهرهای سفارشی و رایج دارای ابعاد بسیار بزرگتر و اشکال متنوع و متفاوت تری هستند؛ طراحان داخلی با توجه به هدف مورد نظرشان، خود اقدام به ساخت مُهر می کنند. شما نیز می توانید این کار را خودتان انجام دهید.
مرحله اول که در ساخت کلیه مُهرها مشترک است، طراحی طرح مورد نظر برای مُهر، آن هم بر روی کاغذ است. سپس دور طرح و یا حتی داخل آن را به وسیله قیچی یا کاتر ببرید. پس از آنکه الگوی طرح مُهر آماده شده ابتدا جنس مورد نظر برای ساخت مُهر را انتخاب کنید و مراحل بعدی را انجام دهید.

برای ساخت هر جنسی روشهای مختلف و راه های گوناگونی وجود دارد که به برخی از آنها در ذیل اشاره می شود:
الف) لینولئوم یا مکالئوم
همان طور که می دانید لینولئوم و مکالئوم پوشش های لایه ای از جنس پلاستیک هستند که ضدآب بوده و به عنوان کفپوش در قسمت های مختلف ساختمان قابل استفاده هستند. این لایه های پلاستیکی به راحتی با تیغ های موکت بری بریده می شوند. بنابراین شما می توانید طرح مورد نظر را که در قالب الگوی کاغذی پیش از این آماده کرده بودید، بر روی یک تکه لینولئوم متناسب با ابعاد طرح قرار دهید و با تیغ موکت بُری خطوط و مکان های معین شده را ببرید. به دلیل آنکه این لایه ها دارای قطر چند میلی متری بوده و امکان استفاده از آنها به صورت مُهر به تنهایی وجود ندارد نیازی به دسته ای دیگر است. بنابراین دو تکه چوب عمود بر هم و متناسب با اندازه مُهر آماده کنید و با میخ و چسب چوب به هم متصل کنید. سپس لایه مُهر را با چسب صنعتی به سطح تکه چوب افقی بچسبانید و از تکه چوب عمودی به عنوان دسته مُهر استفاده کنید. حال با آغشته کردن سطح مُهر به رنگ به وسیله غلتک و یا قلم مو، مهر را به دیوار بزنید و چاپ را انجام دهید.
توضیح: نوع رنگ مورد استفاده برای چاپ با مُهر ، معمولاً رنگ های روغنی ساختمانی است ولی در مواردی که قرار است چاپ بر روی چاپ دیگر انجام گیرد و یا به طور کلی سرعت خشک شدن چاپ مورد اهمیت است، از رنگ های آکریلیک استفاده می شود.

ب) ساخت مُهر با میوه جات

برای ساخت مُهر با میوه جات راه های بسیار راحت و ابتکاری وجود دارد. به عنوان مثال شما می توانید یک سیب، گلابی، پرتقال یا نارنگی یا هر میوه دیگری مانند آنها را به دو نیم تقسیم کنید و از سطح داخلی هر نیمه به عنوان مُهری برای چاپ فرم میوه انتخابی با انتقال همان بافت میوه استفاده کنید.
برای انجام چاپ مُهر، لزومی به انتخاب دیوار، کف یا سقف نیست بلکه شما می توانید از لوازم دکوراسیونی چوبی یا پارچه ای نیز استفاده کنید. تنها لازمه به کارگیری چنین تکنیکی، مسطح بودن بستر چاپ است.

بنفش
نکاتی برای رنگ کردن درب های اتاق‌ها
نکاتی چند درخصوص پوشش دادن یا رنگ کردن درهای چوبی در خانه شما وجود دارد‎؛ اگر طبق این برنامه پیش بروید می توانید یک تغییر اساسی در اتاق ها ایجاد کنید .

مواد لازم برای این کار عبارتند از:
1- مداد
2- کاغذ
3- سنباده
4-رنگ سفید و یک دست
5-قلموی پهن 4 اینچی که در تمام ابزار فروشی ها موجود است
6-قلموی کوچک برای ریزه کاریها
7-چندعدد بطری رنگ کوچک اکرولیک در طیف های مختلف
8-پارچ یا لیوان های بزرگ آب
9-ماژیک های نقاشی در رنگ های مختلف، رنگ سیاه را فراموش نکنید که رنگ بسیار خوبی برای دیزاین کارتونی طرح هاست.
10-رنگ پلی اکرولیک روغنی شفاف که به راحتی در آب قابل حل است و هیچ گونه بخار شیمیایی ندارند.
رنگ های پلی اوراتان پایه روغنی دارند و فقط می توانند برای فضای بیرون استفاده شوند بنابراین از استفاده این نوع رنگها اجتناب کنید.

آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک و اکرولیک
الان شما آماده هستید، این مراحل به شما کمک می کند تا یک خانه زیبا و متفاوت داشته باشید.
1-طرح اولیه را در یک تکه کاغذ با مداد بکشید ، طرح اولیه خیلی مهم است.
2-از لباس های به درد نخور برای پوشاندن کف زمین و دور درها استفاده کنید.
3-از سنباده برای صاف کردن و یک دست کردن لایه رویی درها استفاده کنید.
4-از قلموی بزرگ و رنگ سفید برای رنگ کردن قسمت های فوقانی و لایه رویی استفاده کنید.
5-سپس اجاره دهید رنگ سفید روی درها خشک شود.
6-طرح اولیه تان را بوسیله مداد بر روی در منتقل کنید‎؛ مرحله به مرحله این کار را انجام دهید تا مطمئن باشید درست انجام داده اید.
7-خط های بیرونی طرح تان را با رنگ مورد دلخواهتان پر کنید، الان وقتشه که از رنگ های اکریلیک استفاده کنید. همچنین قلموهای کوچک برای این کار کاربردی تر هستند، بعد از مصرف قلمو ها آنها را در پارچ یا لیوان پر از آب قرار دهید تا مجددا قابل استفاده باشند.
8-طرح کلی شکل رنگ شده را با ماژیک رنگی رنگ کنید.
9-بگذارید تا رنگ ها خشک شوند.
10- فورا و بلافاصله بعد از استفاده قلمو ها را تمیز کنید.

مطالب مرتبط