آموزش گام به گام استفاده از رنگ مولتی کالر

موارد استفاده از رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر را می توان در روی کلیه سطوح مانند: گچی، بتنی، آهنی، پلاستیکی، آلومینیومی، شیشه ای، کاشی، آردواز و … استفاده نمود. به علت قابلیت پوشش دهی بسیار عالی و چسبندگی فوق العاده ای که رنگ مولتی کالر دارد این امکان به وجود آمده است تا بتوان از این رنگ در مناطق مسکونی، ادارات، بیمارستان ها و مکان های پرتردد مانند پاگردها، فروشگاه ها، موزه ها، پارکینگ ها، آمفی تئاتر، استودیو موسیقی و … به کار برد. همچنین از این رنگ می توان بر روی لوازم منزل مانند: کابینت، تخت خواب، برای رنگ کردن انواع دکوراتیو ها استفاده نمود.

پیش از شروع خواندن این مقاله توصیه می کنیم که مطلب  رنگ مولتی کالر چیست؟ مزایا و معایب آن کدامند؟تمام آنچه باید بدانید  را بخوانید.

نحوه رنگ زدن با رنگ مولتی کالر

برای این که این رنگ با کیفیت مطلوب زده شود باید قبل از رنگ زدن با آن مواردی را حتما رعایت کنید.
نحوه رنگ زدن با رنگ مولتی کالر در سطوح مختلف کمی با هم متفاوت است. نحوه رنگ زدن با رنگ مولتی کالر بر روی سطح دیوار به این گونه است که ابتدا سطح دیوار را از هر نوع آلودگی مانند: چربی، دوده، گرد و خاک، زنگ زدگی کاملا پاک نموده و سپس اقدام به رنگ کردن می نماید.
نحوه رنگ زدن با رنگ مولتی کالر بر روی سطح فلزی هم به این گونه است که ابتدا سطح مورد نظر را از هر گونه زنگ زدگی و ضایعات فلزی که بر روی آن وجود دارد به طور کامل و صد در صد پاک می کنید.

استفاده از مولتی کالر

استفاده از مولتی کالر

مراحل آموزش قبل از رنگ زدن با رنگ مولتی کالر

همان گونه که در بالا ذکر شد ابتدا سطح مورد نظر را از هر نوع آلودگی پاک می کنید. سچس اقدامات زیر را انجام می دهید.
سطح زیر کار: برای این که رنگ مولتی کالر به خوبی بر روی سطح بنشیند باید زیر سازی مناسبی انجام گیرد. برای این کار لازم است که با رنگ پلاستیک سطح زیر کار رنگ شود.
لکه گیری: بعد از این که یک دست کامل سطح دیوار با رنگ پلاستیک پوشش دهی شد. قبل از رنگ زدن با رنگ مولتی کالر باید لکه گیری انجام شود. این کار را با بتونه پلاستیک انجام دهید. نکته مهم این که اگر سطح دیوار گچی و تازه بود لازم به لکه گیری نیست و برای بار دوم یک دست رنگ پلاستیک بر روی سطح دیوار زده می شود.

رنگ زدن با رنگ مولتی کالر

بعد از انجام مراحل بالا سطح شما آماده برای رنگ زدن با رنگ مولتی کالر است. برای این کار اسپری گان های مخصوصی وجود دارد رنگ مولتی کالر را در درون دیگ این نوع اسپری قرار داده و بر روی سطح مورد نظر اسپری می کنید.توجه نمایید که رنگ زدن با رنگ مولتی کالر توسط قلم مو و غلطک امکان پذیر نیست و باید توسط همین گان ها بر روی سطح مورد نظر اسپری شود. بعضی از نقاشان با تجربه در پیسوله های معمولی تغییراتی داده و عمل اسپری رنگ مولتی کالر را به وسیله آن انجام می دهند. اما این کار برای شما توصیه نمی شود.

برای این که به صورت استاندارد انجام شود باید سطح گچی، روغن الیف بتونه کامل شود و دو دست رنگ روغن بخورد. سپس رنگ زدن با رنگ مولتی کالر بر روی این سطح انجام شود.اگر شما طالب کار کمی ارزانتر هستید می توانید از رنگ پلاستیک برای زیر سازی کار استفاده کنید.در بعضی از موارد هم می توان از زیر سازی رنگ اکرلیک برای این کار استفاده نمود. سعی شود هنگام استفاده از اسپری رنگ پاش در فاصله 30 سانتی متری از سطح قرار بگیرید و رنگ زدن با رنگ مولتی کالر باید به صورت افقی و عمودی انجام شود. سعی کنید هنگام کار دست خود را ثابت نگه داشته و مچ دست را حرکت دهید. میزان فشار باد دستگاه هم بر روی 3 تنظیم شود.

استفاده از مولتی کالر

استفاده از مولتی کالر

چند نکته مهم که هنگام رنگ زدن با رنگ مولتی کالر باید رعایت کنید

1-قبل از مصرف قوطی رنگ مولتی کالر را به خوبی تکان دهید.

2- برای به همزدن رنگ از جسم خارجی استفاده نکنید.

3-رنگ باید حتما توسط دستگاه آدمک و به صورت اسپری انجام شود.

4-به هیچ عنوان از حلال های نفتی برای رقیق نمودن رنگ مولتی کالر استفاده نکنید. در صورت نیاز اضافه نمودن کمی آب بلامانع است.

5-دستگاه پیسوله را قبلا به صورت کامل تمیز کنید. در صورت وجود کثیفی و تکه های رنگ خشک شده هنگام رنگ زدن با رنگ مولتی کالر این رنگ ها در مسیر حرکت، رنگ گیر کرده و مجرا را تنگ می کند. فشار بر روی رنگ باعث خرد شدن فلک ها شده و رنگ رگه رگه می شود. این رنگ بر روی سطح ایجاد زشتی می کند. اگر فشار هوای پیسوله هم زیاد باشد. امکان دارد باز هم این اتفاق بیافتد.

6- برای تمیز نمودن دستگاه آدمک جهت رنگ زدن با رنگ مولتی کالر فقط کافی است که بعد از هر بار استفاده درون آن آب ریخته و به بیرون بپاشید.

7- دقت کنید شماره نازل پیسوله کم نباشد. بهترین شماره برای رنگ زدن با رنگ مولتی کالر شماره های 2 تا 2.2 است.

8-نکته مهم دیگر این که رنگ زدن با رنگ مولتی کالر باید در یک مرحله اجرا شود.

چه نکاتی را باید بعد از رنگ زدن رعایت کنید

دقت کنید که هیچ گاه بعد از رنگ زدن با رنگ مولتی کالر از ایجاد گرد و خاک در هنگامی که رنگ تازه و خیس است خود داری کنید.
از خراشیدن و یا کثیف نمودن محل نقاشی شده خودداری کنید.
این رنگ بعد از یک ساعت خشک می شود اما خشک شدن کامل آن بر روی سطوح گچی و سیمانی حدود 3 روز کامل طول می کشد.بعد از این 3 روز سطح نقاشی شده کاملا قابل شستشو می شود.
در صورت وجود مشکل ویا سوالی می توانید به سایت نقاشی ساختمان سبلان  مراجعه و با کارشناسان ما در این زمینه مشورت نمایید.

نقاشی ساختمان سبلان با بیش از 30 سال سابقه

در حوزه نقاشی ساختمان آماده رنگ آمیزی منزل شماست

با مدیریت ولی نژاد

مطالب مرتبط