چگونه رنگ مولتی کالر به خانه بزنیم؟

رنگ مولتی کالر چیست؟

رنگ مولتی کالر همانطور که از نام آن مشخص است شامل چند رنگ می باشد.به این صورت که شما یک زمینه ساده تک رنگ دارید و داخل این زمینه رگه هایی از رنگ های دیگر وجود دارد.تنوع رنگ مولتی کالر باعث علاقمندی افراد بسیاری به استفاده از این نوع رنگ شده است.برخلاف سایر رنگ ها رنگ مولتی کالر با اسپری های مخصوص (آدمک) انجام می شود و از غلتک ویا قلم مو فقط برای زیر سازی این نوع رنگ ها که از جنس رنگ پلاستیک یا پرایمر مخصوص می باشد می توان استفاده کرد. رنگ مولتی کالر بیشتر در محیط های عمومی و پر رفت و آمد استفاده می شود. دلیل استفاده از رنگ مولتی کالرجذب گرد و غبار توسط این رنگ مولتی کالر نسبت به بقیه رنگ های موجود در بازار می باشد. رنگ مولتی کالرمعمولی با شستشو خراب می شود و تنهانمونه های خاص این نوع رنگ که زیر رنگ قابل شستشو مثل رنگ روغن و رنگ آکریلیک دارد می تواند می باشد.البته در شستشو دوام بیاورد. اما میزان مقاومت آن در برابر شستشو به اندازه رنگ های روغنی نیست. رنگ مولتی کالر برای رنگ آمیزی بیشتردر محیط های عمومی مثل و مکان های پر رفت و آمدمورد استفاده قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات کامل تر به مقاله  کاربرد های رنگ مولتی کالر در ساختمان چیست؟ مراجعه کنید.

چگونه رنگ مولتی کالر به خانه بزنیم؟

چگونه رنگ مولتی کالر به خانه بزنیم؟

مزایا رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر مقاومت بالایی نسبت به شستشو دارد البته اگر زیر سازی آن با پرایمر مخصوص یا رنگ روغن باشد.حلال خاصی برای رنگ مولتی کالر استفاده نمی شود وبا همان غلظتی که خریداری شده می تواند مورد استفاده قرار گیرد. رنگ مولتی کالر بوی کمی دارد. رنگ مولتی کالرتنوع زیادی در طرح و رنگ دارد،گرد وغبار باعث تغییر رنگ وکدری آن نمی شود،موج ها و ایرادات را میپوشاند،سرعت اجرایی بالایی داره، دارای مقاومت مناسبی در برابر تابش نور خورشید است.

معایب رنگ مولتی کالر

لکه گیری و ترمیم رنگ مولتی کالر بسیار مشکل است. اگر قسمت خاصی از رنگ دچار زدگی یا مشکل شود، باید کل دیوار مجددا رنگ آمیزی گردد که همین مورد هزینه قابل توجهی را در بر میگیرد.

همان طور که می دانید در مورد مزیت ها و معایب مولتی کالر در مقاله رنگ مولتی کالر چیست؟ مزایا و معایب آن کدامند؟تمام آنچه باید بدانید مفصل توضیح دادیم.

رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر یعنی نقاشی ساختمان در کمترین زمان،شما در کمتر از یک روز می توانید خانه هایی با متراژ 60 تا 150 متر مربع را با رنگ آمیزی کامل در اختیار داشته باشید و از آنجا که رنگ مولتی کالر پس از 2 ساعت کاملا خشک به نظر می رسد و پس از 24 ساعت به استحکام نهایی خود می رسد.

چگونه رنگ مولتی کالر به خانه بزنیم

رنگ مولتی کالر شامل دو نوع می باشد

  1. رنگ مولتی کالر
  2. مولتی اکسپت
  3. نقاشی ساختمان با رنگ مولتی کالر یک پوشش تزیینی است و این لایه تزیینی قابلیت اجرا بر روی دیوارهای گچی ، سیمانی ، رنگ، شیشه، بتن و آهن و… دارا می باشد.تنوع بسیار بالا بسته به سلیقه مشتری و مکان انتخابی در ساختمان در رنگ مولتی کالر بسیار زیاد است
چگونه رنگ مولتی کالر به خانه بزنیم؟

چگونه رنگ مولتی کالر به خانه بزنیم؟

مراحل اجرای رنگ مولتی کالر در ساختمان

1.آماده سازی سطح زیر کار

در این مرحله  باید دیوارهای آماده برای رنگ آمیزی کاملا تمیز باشد وهیچگونه آلودگی مثل دوده،گرده و خاک و چربی روی دیوارها وجود نداشته باشد.

2.انجام لکه گیری و برطرف کردن ایرادات

اهمیت این مرحله بسیار زیاد است. بتونه کاری و لکه گیری خوب باعث می شود که رنگ رویی هم به خوبی روی سطح قرار بگیرد. بتونه کاری ، ناهمواری های سطح را می گیرد و آن را برای پذیرش رنگ آماده می کند.بعد از تمیز کردن سطح، نوبت به رنگ آمیزی با لایه های زیرین رنگ مولتی کالر یا همان زیرسازی می رسد

3.زیر سازی

در این مرحله باید رنگ های زیرین زده شودکه بر اساس انتخاب شما می تواند پلاستیک، پرایمر مخصوص و آکریلیک استفاده شود.البته اگر دیوار گچی باشد و قبلا رنگ نخورده باشد می توان از روغن الیف هم استفاده کرد.نکته مهم باید سطوح گچی در مرحله زیر سازی از رنگ اشباع شده باشند و کاملا رنگ رو جذب کنند تا بعدا در لایه سطحی مشکلی ایجاد نشود.

4.اجرای نقاشی مولتی کالر بر روی سطوح

بعد از آماده کردن سطح زیر رنگ، نوبت به اجرای رنگ مولتی کالر روی دیوار می شود. رنگ مولتی کالر با اسپری مخصوص( آدمک )انجام میشود، رنگ در قوطی خودباید خوب به هم زده شود ونباید از یک وسیله خارجی برای مخلوط کردن رنگ مولتی کالر استفاده کرد.هنگام اسپری رنگ بر روی دیوار باید فاصله ای حدود 30 یا 40 سانتی متر داشته باشد

5.مراقبت از دیوار پس از رنگ آمیزی

پس از پایان رنگ آمیزی و تا هنگام خشک شدن رنگ،باید مواظب بود که گردو غبار در محیط ایجاد نشود چون در اینصورت کیفیت رنگ دچار افت می شود.

نحوه اجرای رنگ مولتی کالر

رنگ مولتی کالر توسط اسپری مخصوص انجام می شود. و از قلم یا غلطک استفاده نمی شود.گاهی اوقات نقاش اگر حرفه ای و با تجربه باشد با تغییراتی در پیستوله های معمولی رنگ بدون استفاده از دستگاه اسپری مخصوص، رنگ آمیزی راروی دیوار انجام می دهد.روش صحیح اسپری کردن با استفاده از دستگاه می باشد. قبل از باز کردن قوطی رنگ آنرا را باید خوب تکان دهید و هیچگاه از وسیله خارجی برای بهم زدن رنگ نباید استفاده کرد..قبل از استفاده دستگاه اسپری گان (آدمک) را بررسی شود چون اگر کثیف باشد یا رنگ های خشک شده قبلی در آن باقی مانده باشد، تکه های رنگ در مسیر گیر کرده و مانع خارج شدن ( رگه های رنگ مولتی کالر) می شود.فاصله 30 سانتی متری با دیوار رعایت شودو مچ دست هنگام کار ثابت نگه داشته شود.نحوه رنگ آمیزی با رنگ مولتی کالر به روش حرکت عمودی و افقی روی دیوارمی باشدو.میزان فشار باد کمپرسور باید بر روی عدد 3 تنظیم شود.

مطالب مرتبط